H7ER-N
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H7ER-N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H7ER-N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H7ER-N |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | TACHOMETER LCD 4 CHAR PANEL MT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $97.46 | $91.728 | $88.862 | $83.129 | $78.542 | |
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.143 lb (64.86g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | None Required (Battery Included) |
| Type: | Tachometer |
| Time Format: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Series: | H7ER |
| Reset: | Non-Resettable |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 45.00mm x 22.20mm |
| Output Type: | - |
| Other Names: | H7ER-N-ND H7ERN Z3006 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Operating Mode: | Up |
| Number Of Characters Per Row: | 4 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | No Voltage |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Display Type: | LCD - Black Characters |
| Display Characters - Height: | 0.338" (8.60mm) |
| Count Rate: | 1kHz |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H7ER-N, use the request quote form to request H7ER-N pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H7ER-N.The price and lead time for H7ER-N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H7ER-N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

