H7CX-R11-N-302
Omron Automation & Safety
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H7CX-R11-N-302 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H7CX-R11-N-302 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H7CX-R11-N-302 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | TACHOMETER LCD 6 CHAR 100-240V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $426.89 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.243 lb (110.22g) |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 100 ~ 240VAC |
| Type: | Tachometer |
| Time Format: | 999999hrs, min, sec |
| Termination Style: | Plug In, 11 Pin (Octal) |
| Series: | H7CX |
| Reset: | External |
| Panel Cutout Dimensions: | Square - 45.00mm x 45.00mm |
| Output Type: | Relay |
| Other Names: | H7CXR11N302 |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Operating Mode: | Up |
| Number Of Characters Per Row: | 6, 6 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | No Voltage, Voltage |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Display Type: | LCD - Dual Color Characters, Backlight |
| Display Characters - Height: | 0.394" (10.00mm), 0.236" (6.00mm) |
| Count Rate: | 30Hz, 10kHz |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H7CX-R11-N-302, use the request quote form to request H7CX-R11-N-302 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H7CX-R11-N-302.The price and lead time for H7CX-R11-N-302 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H7CX-R11-N-302.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

