H4P1K87DCA
AMP Connectors / TE Connectivity
H4P1K87DCA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H4P1K87DCA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. H4P1K87DCA
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES 1.87K OHM 1W 0.5% AXIAL
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.146" Dia x 0.394" L (3.70mm x 10.00mm)
Series:Holco, Holsworthy
Resistance:1.87 kOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:1-1879640-1
1-1879640-1-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:1.87 kOhms ±0.5% 1W Through Hole Resistor Axial Pulse Withstanding Metal Film