H48-6-35-10-7
t-Global Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H48-6-35-10-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H48-6-35-10-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H48-6-35-10-7 |
|---|---|
| Manufacturer | t-Global Technology |
| Description | THERM PAD 35MMX10MM GRAY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.87 | $1.778 | $1.732 | $1.685 | $1.591 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.498 | $1.404 | $1.31 | $1.264 | ||
Specifications
Data sheet
| Usage: | - |
|---|---|
| Type: | Conductive Pad, Sheet |
| Thickness: | 0.276" (7.00mm) |
| Thermal Resistivity: | - |
| Thermal Conductivity: | 3.2 W/m-K |
| Shape: | Rectangular |
| Series: | H48-6 |
| Outline: | 35.00mm x 10.00mm |
| Other Names: | 1168-1675 H48635107 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Silicone Elastomer |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Thermal Pad Gray 35.00mm x 10.00mm Rectangular |
| Color: | Gray |
| Backing, Carrier: | - |
| Adhesive: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H48-6-35-10-7, use the request quote form to request H48-6-35-10-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H48-6-35-10-7.The price and lead time for H48-6-35-10-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H48-6-35-10-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
