H3482-42
Harwin
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H3482-42 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H3482-42 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H3482-42 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Description | SOCKET ASSEMBLY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Surface Mount |
|---|---|
| Tail Type: | No Tail |
| Tail Diameter: | - |
| Socket Depth: | 0.110" (2.79mm) |
| Series: | - |
| Pin Hole Diameter: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Hole Diameter: | - |
| Length - Overall: | 0.126" (3.20mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Force: | 5.00N |
| Flange Diameter: | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.021" (0.41mm ~ 0.53mm) No Tail Surface Mount |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Board Thickness: | - |
| Accepts Square Pin Size: | - |
| Accepts Pin Diameter: | 0.016" ~ 0.021" (0.41mm ~ 0.53mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H3482-42, use the request quote form to request H3482-42 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H3482-42.The price and lead time for H3482-42 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H3482-42.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


