H2C0.38BK
Techflex
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H2C0.38BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H2C0.38BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H2C0.38BK |
|---|---|
| Manufacturer | Techflex |
| Description | SHRINKFLEX 3/8" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $45.20 | |||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Tubing, Flexible |
|---|---|
| Shrinkage Ratio: | 2 to 1 |
| Shrink Temperature: | - |
| Series: | Shrinkflex |
| Recovered Wall Thickness: | 0.025" (0.64mm) |
| Other Names: | Q7206684 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 135°C |
| Material: | Polyolefin (PO) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Length: | 4.00' (1.22m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.375" (9.53mm) |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.187" (4.75mm) |
| Features: | Flame Retardant, Fluid Resistant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Flexible 0.375" (9.53mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m) |
| Color: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H2C0.38BK, use the request quote form to request H2C0.38BK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H2C0.38BK.The price and lead time for H2C0.38BK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H2C0.38BK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

