H2074Z01
Harwin
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H2074Z01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H2074Z01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H2074Z01 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Description | TERM TURRET SLOTTED L=8.74MM TIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.494 | |||||
Specifications
Data sheet
| Termination: | Swage |
|---|---|
| Terminal Type: | Single End, Fork |
| Staking Side OD: | 0.152" ~ 0.154" (3.86mm ~ 3.92mm) |
| Staking Side ID: | 0.109" ~ 0.112" (2.77mm ~ 2.85mm) |
| Series: | - |
| Other Names: | 952-1432 |
| Number of Turrets: | Triple |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Mounting Hole Diameter: | 0.155" ~ 0.159" (3.94mm ~ 4.04mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Length - Overall: | 0.515" (13.08mm) |
| Length - Below Flange: | 0.171" (4.34mm) |
| Length - Above Board: | 0.344" (8.74mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Color: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Flange Diameter: | 0.250" (6.35mm) |
| Diameter - Turret Head: | 0.180" (4.57mm) |
| Detailed Description: | Terminal Turret Connector Single End, Fork 0.344" (8.74mm) Tin |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Contact Finish: | Tin |
| Board Thickness: | 0.126" (3.20mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H2074Z01, use the request quote form to request H2074Z01 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H2074Z01.The price and lead time for H2074Z01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H2074Z01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


