H201CBC
Bivar, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H201CBC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H201CBC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H201CBC |
|---|---|
| Manufacturer | Bivar, Inc. |
| Description | LED ASSY RA 3MM 2LVL R/G WH DIFF |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.75 | $1.425 | $1.096 | $0.987 | ||
| 300 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $0.877 | $0.746 | $0.614 | $0.585 | ||
Specifications
Data sheet
| Wavelength - Peak: | 568nm, 635nm |
|---|---|
| Voltage Rating: | 2.2V Green, 2V Red |
| Viewing Angle: | 45° |
| Series: | H201C |
| Other Names: | 492-2279 H201CBC-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Millicandela Rating: | 30mcd Green, 30mcd Red |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lens Type: | Diffused, White |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm, T-1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Circuit Board Indicator 2 High Green (x 1), Red (x 1) Diffused, White 2.2V Green, 2V Red 30mA Green, 30mA Red Round with Domed Top, 3mm, T-1 |
| Current: | 30mA Green, 30mA Red |
| Configuration: | 2 High |
| Color: | Green (x 1), Red (x 1) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H201CBC, use the request quote form to request H201CBC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H201CBC.The price and lead time for H201CBC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H201CBC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


