H12D4840D-10
Crydom
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H12D4840D-10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H12D4840D-10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H12D4840D-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Crydom Co. |
| Description | RELAY SSR DUAL(40A) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 20 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $107.96 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single (V+): | - |
|---|---|
| Voltage - Input: | 4 ~ 15VDC |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Timing Adjustment Method: | Relay |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Series: | H12D |
| RoHS Status: | Bulk |
| Polarization: | Hockey Puck |
| Output Type: | AC |
| Other Names: | CC1618 H12D4840D-10-ND Q1166543 |
| Mounting Type: | Chassis Mount or Panel Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 3 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | H12D4840D-10 |
| Expanded Description: | Solid State Relay DPST (2 Form A) Hockey Puck |
| Driven Configuration: | 48 ~ 530 V |
| Description: | RELAY SSR DUAL(40A) |
| Count Rate: | DPST (2 Form A) |
| Composition: | 40A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H12D4840D-10, use the request quote form to request H12D4840D-10 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H12D4840D-10.The price and lead time for H12D4840D-10 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H12D4840D-10.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

