H1011U2F805NQ
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H1011U2F805NQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H1011U2F805NQ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | H1011U2F805NQ |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SW KEY 2POS SPDT 12A 125V 5PC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $15.76 | $15.327 | $14.889 | $14.451 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $12.699 | $12.042 | $11.823 | $11.385 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 125V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Switch Function: | On-On |
| Series: | H |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 19.30mm Dia |
| Other Names: | 1889-H1011U2F805NQ |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 2 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Key Removable Positions: | All |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Detailed Description: | Keylock Switch 2 Position SPDT 12A (AC), 1A (DC) 125VAC 125VDC Panel Mount |
| Depth Behind Flange: | 36.61mm |
| Current Rating: | 12A (AC), 1A (DC) |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Silver |
| Circuit: | SPDT |
| Angle of Throw: | 90° |
| Actuator Type: | Flat Key |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply H1011U2F805NQ, use the request quote form to request H1011U2F805NQ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H1011U2F805NQ.The price and lead time for H1011U2F805NQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# H1011U2F805NQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


