GYB1V271MCQ1GS
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GYB1V271MCQ1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GYB1V271MCQ1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 270UF 20% 35V SMD
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs12500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Type:Hybrid
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:GYB
Ripple Current @ Low Frequency:375mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-17892-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):20 mOhm
Detailed Description:270µF 35V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 20 mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:270µF