GWN0.75BK25
Techflex
GWN0.75BK25
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GWN0.75BK25 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GWN0.75BK25
Manufacturer Techflex
Description SELF WRAP 3/4" X 25' BLACK
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:2.938" (74.63mm)
Wall Thickness:0.025" (0.64mm)
Type Attributes:Split Flexible Tube
Type:Self Wrap
Series:Grip Wrap™
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:25.00' (7.62m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:-
Features:Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip, Impact Resistant
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.750" (19.05mm)