GT.375X60C2
HellermannTyton
GT.375X60C2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GT.375X60C2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GT.375X60C2
Manufacturer HellermannTyton
Description GRIP TIE 6X.375" BLACK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 844 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Wire/Cable Tie Type:Hook and Loop - Tie
Width:0.375" (9.53mm)
Tensile Strength:40 lbs (18.14 kg)
Series:-
Packaging:100 per Pkg
Other Names:1436-1787
GT.375X6
GT.375X60C2-ND
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyethylene Hook, Polyamide Loop
Length - Approximate:6.00"
Length - Actual:0.500' (152.40mm, 6.00")
Features:-
Detailed Description:Hook and Loop - Tie Black 1.00" (25.40mm) 0.375" (9.53mm) 40 lbs (18.14 kg) 0.500' (152.40mm, 6.00")
Color:Black
Bundle Diameter:1.00" (25.40mm)