GRM219R60G476ME44D
Murata Electronics
GRM219R60G476ME44D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GRM219R60G476ME44D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GRM219R60G476ME44D
Manufacturer Murata
Description Multilayer Ceramic Capacitors MLCC SMD/SMT 0805 47uF 4volts *Derate Voltage/Temp
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 55557 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)
Temperature Coefficient:X5R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:GRM
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:490-9949-6
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Features:-
Detailed Description:47µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:47µF