GRM155R71H471KA01D
Murata Electronics
GRM155R71H471KA01D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GRM155R71H471KA01D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GRM155R71H471KA01D
Manufacturer Murata
Description Multilayer Ceramic Capacitor, 470 pF, 50 V, ± 10%, X7R, 0402 [1005 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 143985 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:470pF
Thickness (Max):X7R
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:GRM
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ratings:-
Polarization:0402 (1005 Metric)
Other Names:490-1300-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Part Number:GRM155R71H471KA01D
Lead Style:0.022" (0.55mm)
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Expanded Description:470pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance):±10%
Description:CAP CER 470PF 50V X7R 0402