GRM1556T1H160GD01D
Murata Electronics
GRM1556T1H160GD01D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GRM1556T1H160GD01D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GRM1556T1H160GD01D
Manufacturer Murata Electronics
Description CAP CER 16PF 50V T2H 0402
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±2%
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient:T2H
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:GRM
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:16pF ±2% 50V Ceramic Capacitor T2H 0402 (1005 Metric)
Capacitance:16pF