GP2D020A060B
Global Power Technologies Group
GP2D020A060B
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GP2D020A060B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GP2D020A060B
Manufacturer Global Power Technologies Group
Description SCHOTTKY DIODE 600V 20A TO-247-2
Lead Free Status / RoHS Status Not applicable / RoHS Compliant
In stock 118 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):Silicon Carbide Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:58A (DC)
Voltage - Breakdown:TO-247-2
Series:Amp+™
RoHS Status:Tube
Reverse Recovery Time (trr):No Recovery Time > 500mA (Io)
Resistance @ If, F:1054pF @ 1V, 1MHz
Polarization:TO-247-2
Other Names:1560-1238-5
Operating Temperature - Junction:0ns
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Manufacturer Part Number:GP2D020A060B
Expanded Description:Diode Silicon Carbide Schottky 600V 58A (DC) Through Hole TO-247-2
Diode Configuration:70µA @ 600V
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.65V @ 20A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):600V
Capacitance @ Vr, F:-50°C ~ 175°C