GP1UE27RK00F
Sharp Microelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GP1UE27RK00F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GP1UE27RK00F
Manufacturer Sharp Microelectronics
Description RECEIVER IR REM CTRL 3V 40KHZ
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Series:-
Sensing Distance:8m
Packaging:Bulk
Orientation:Top View
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Remote Receiver Sensor, 40.0kHz 8m Through Hole
Current - Supply:400µA
B.P.F. Center Frequency:40.0kHz