GEN4-ULCD-70DCT-CLB-SB-AR
4D Systems
GEN4-ULCD-70DCT-CLB-SB-AR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GEN4-ULCD-70DCT-CLB-SB-AR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GEN4-ULCD-70DCT-CLB-SB-AR
Manufacturer 4D Systems
Description DISPLAY LCD TFT 7.0" 800X480
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Viewing Area:154.00mm W x 85.92mm H
Touchscreen:Capacitive
Series:gen4
Other Names:1613-1281
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Interface:Parallel/Serial
Graphics Color:Red, Green, Blue (RGB)
Dot Size:-
Dot Pixels:800 x 480 (WVGA)
Dot Pitch:0.19mm W x 0.18mm H
Display Type:TFT - Color
Display Mode:Transmissive
Diagonal Screen Size:7" (177.80mm)
Detailed Description:Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel/Serial 7" (177.80mm) 800 x 480 (WVGA)