GDC-160MA
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GDC-160MA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GDC-160MA
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description BUSS SMALL DIMENSION FUSE
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Series:GDC
Response Time:Slow
Packaging:-
Package / Case:5mm x 20mm
Operating Temperature:-
Mounting Type:Holder
Melting I²t:0.093
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Fuse Type:Cartridge, Glass
DC Cold Resistance:1.27 Ohms
Current Rating:160mA
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A