GCM188R71C104KA37J
Murata Electronics
GCM188R71C104KA37J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GCM188R71C104KA37J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GCM188R71C104KA37J
Manufacturer Murata
Description Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 16 V, ± 10%, X7R, 0603 [1608 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 189070 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.035" (0.90mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:GCM
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:490-8015-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:0.1µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Capacitance:0.1µF