GCM1555C1H5R8DA16D
Murata Electronics
GCM1555C1H5R8DA16D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GCM1555C1H5R8DA16D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GCM1555C1H5R8DA16D
Manufacturer Murata Electronics
Description CAP CER 5.8PF 50V NP0 0402
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±0.5pF
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Detailed Description:5.8pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Capacitance:5.8pF