GBPC25005WTA
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GBPC25005WTA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GBPC25005WTA
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description BRIDGE RECT 1P 50V 25A GBPC-W
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):50V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1V @ 12.5A
Technology:Standard
Supplier Device Package:GBPC-W
Series:-
Packaging:-
Package / Case:4-Square, GBPC-W
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Single Phase
Detailed Description:Bridge Rectifier Single Phase Standard 50V Through Hole GBPC-W
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 50V
Current - Average Rectified (Io):25A