GBJ2002TB
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
GBJ2002TB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GBJ2002TB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GBJ2002TB
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description BRIDGE RECT 1PHASE 200V 20A GBJ
(In US Dollars)
900 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1V @ 20A
Technology:Standard
Supplier Device Package:GBJ
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:4-ESIP
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Single Phase
Detailed Description:Bridge Rectifier Single Phase Standard 200V Through Hole GBJ
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 200V
Current - Average Rectified (Io):20A