GBC19SGSN-M89
Sullins Connector Solutions
GBC19SGSN-M89
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GBC19SGSN-M89 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. GBC19SGSN-M89
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Description CONN HEADER 19POS .100 RT/A SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Series:-
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:S1143E-19
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:19
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Insulation Height:0.140" (3.56mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:Connector Header Surface Mount, Right Angle 19 position 0.100" (2.54mm)
Current Rating:3A
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:-
Contact Length - Mating:0.318" (8.08mm)