G8JN-1C6T-F-R-DC12
Omron
G8JN-1C6T-F-R-DC12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G8JN-1C6T-F-R-DC12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G8JN-1C6T-F-R-DC12
Manufacturer Omron
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 254 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs240 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):8 VDC
Turn Off Voltage (Min):1 VDC
Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switching Voltage:16VDC - Max
Series:G8JN
Release Time:10ms
Packaging:Bulk
Other Names:G8JN-1C6T-F-R-DC12-ND
G8JN1C6TFRDC12
Z2868
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Features:Resistor
Contact Rating (Current):35A
Contact Material:Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:68 Ohms
Coil Power:1.9 W