G5LB-14-DC48
Omron
G5LB-14-DC48
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G5LB-14-DC48 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G5LB-14-DC48
Manufacturer Omron
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Turn On Voltage (Max):36 VDC
Turn Off Voltage (Min):4.8 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:250VAC, 125VDC - Max
Series:G5LB
Release Time:5ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:G5LB1448DC
G5LB14DC48
G5LB8002B
Z2339
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operate Time:10ms
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Insulation - Class B, Sealed - Fully
Detailed Description:General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:48VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:6.3 kOhms
Coil Power:360 mW
Coil Current:7.6mA