G5A-234P-DC12
Omron
G5A-234P-DC12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G5A-234P-DC12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G5A-234P-DC12
Manufacturer Omron
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 125V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Turn On Voltage (Max):8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min):1.2 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:125VAC, 125VDC - Max
Series:G5A
Release Time:5ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tube
Other Names:G5A 1031A
G5A234P12DC
G5A234PDC12
Z943
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Operate Time:5ms
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Fully
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Contact Rating (Current):1A
Contact Material:Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:720 Ohms
Coil Power:200 mW
Coil Current:16.7mA