G4020H24B-RSR-EM
Mechatronics
G4020H24B-RSR-EM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G4020H24B-RSR-EM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G4020H24B-RSR-EM
Manufacturer Mechatronics
Description FAN AXIAL 40X20MM IP57 24VDC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 325 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:20.00mm
Weight:0.062 lb (28.12g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.200 in H2O (49.8 Pa)
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Series:G4020
RPM:7000 RPM
Other Names:1570-1257
Operating Temperature:-
Noise:29.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Ingress Protection:IP57 - Dust Protected, Waterproof
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.080A