G4020E24B2-RSR
Mechatronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G4020E24B2-RSR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G4020E24B2-RSR
Manufacturer Mechatronics
Description FAN AXIAL 40X20MM LCKD RTR 24VDC
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Width:20.00mm
Weight:0.062 lb (28.12g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:24VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.230 in H2O (57.3 Pa)
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Series:G4020
RPM:8000 RPM
Operating Temperature:-
Noise:32.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Locked Rotor Sensor
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.110A