G2R-1A-ASI-DC48
Omron
G2R-1A-ASI-DC48
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G2R-1A-ASI-DC48 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G2R-1A-ASI-DC48
Manufacturer Omron
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min):7.2 VDC
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:380VAC, 125VDC - Max
Series:G2R
Release Time:5ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tray
Other Names:G2R1AASI48DC
G2R1AASIDC48
G2RN8078C
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Operate Time:15ms
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Flux Protection
Detailed Description:General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage:48VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:4.17 kOhms
Coil Power:530 mW
Coil Current:11.5mA