G125-MV15005M2P
Harwin
G125-MV15005M2P
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G125-MV15005M2P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G125-MV15005M2P
Manufacturer Harwin
Description CONN HDR 1.25MM VERT PCB 50POS
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating:450V
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Series:Gecko SL
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Packaging:Bulk
Overall Contact Length:-
Other Names:952-3675
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:50
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:7.35mm, 7.45mm, 7.8mm
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Insulation Height:0.193" (4.90mm)
Insulation Color:Green
Ingress Protection:-
Features:Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:Connector Header Through Hole 50 position 0.049" (1.25mm)
Current Rating:2A per Contact
Contact Type:Male Pin
Contact Shape:Circular
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)