G1238M48B1-FSR-WS
Mechatronics
G1238M48B1-FSR-WS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy G1238M48B1-FSR-WS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. G1238M48B1-FSR-WS
Manufacturer Mechatronics
Description FAN AXIAL 120X38MM TACH 48VDC
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:0.74 lb (335.66g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:48VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.320 in H2O (79.7 Pa)
Size / Dimension:Square - 119mm L x 119mm H
Series:G1238
RPM:2800 RPM
Operating Temperature:-
Noise:43.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.180A