FXL6408UMX
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FXL6408UMX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FXL6408UMX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FXL6408UMX |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | FXL6408 Series 1.65 to 4 V Open Drain 8-Bit I2C-Controlled GPIO Expander-UMLP-16 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.883 | $0.797 | $0.719 | $0.703 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 4 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-UMLP (1.8x2.6) |
| Series: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 16-UFQFN |
| Output Type: | Open Drain |
| Other Names: | FXL6408UMXDKR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of I/O: | 8 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interrupt Output: | Yes |
| Interface: | I²C |
| Features: | POR |
| Detailed Description: | I/O Expander 8 I²C 400kHz 16-UMLP (1.8x2.6) |
| Current - Output Source/Sink: | 6mA |
| Clock Frequency: | 400kHz |
| Base Part Number: | FXL6408 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FXL6408UMX, use the request quote form to request FXL6408UMX pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FXL6408UMX.The price and lead time for FXL6408UMX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FXL6408UMX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

