FX8C-40S-SV5(92)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FX8C-40S-SV5(92) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FX8C-40S-SV5(92) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FX8C-40S-SV5(92) |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose |
| Description | CONN RECEPT 40POS .6MM GOLD SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.533 | |||||
Specifications
Data sheet
| Series: | FunctionMax™ FX8C |
|---|---|
| Pitch: | 0.024" (0.60mm) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | 578-0829-1-92 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 40 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mated Stacking Heights: | 10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.352" (8.95mm) |
| Features: | Board Guide |
| Detailed Description: | 40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
| Contact Finish Thickness: | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FX8C-40S-SV5(92), use the request quote form to request FX8C-40S-SV5(92) pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FX8C-40S-SV5(92).The price and lead time for FX8C-40S-SV5(92) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FX8C-40S-SV5(92).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

