FX6A-60S-0.8SV2(71)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FX6A-60S-0.8SV2(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FX6A-60S-0.8SV2(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FX6A-60S-0.8SV2(71) |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Description | CONN RECEPT 60POS .8MM W/O BOSS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 16 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.512 | |||||
Specifications
Data sheet
| Series: | FX6 |
|---|---|
| RoHS Status: | Tube |
| Other Names: | *FX6A-60S-0.8SV2(71) FX6A60S08SV271 H10823 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 60 |
| Number of Conductors: | 0.031" (0.80mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | FX6A-60S-0.8SV2(71) |
| Length - Post (Mating): | 7mm, 8mm, 9mm |
| Height Above Board: | 0.236" (6.00mm) |
| Features: | - |
| Expanded Description: | 60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
| Description: | CONN RECEPT 60POS .8MM W/O BOSS |
| Contact Finish Thickness: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Cable Diameter: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FX6A-60S-0.8SV2(71), use the request quote form to request FX6A-60S-0.8SV2(71) pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FX6A-60S-0.8SV2(71).The price and lead time for FX6A-60S-0.8SV2(71) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FX6A-60S-0.8SV2(71).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

