FX6A-20P-0.8SV1(71)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FX6A-20P-0.8SV1(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FX6A-20P-0.8SV1(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FX6A-20P-0.8SV1(71) |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose |
| Description | CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 33 pcs | 66 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.54 | $2.303 | $2.162 | $2.068 | ||
| 132 pcs | 264 pcs | 528 pcs | |||
| $1.974 | $1.786 | $1.645 | |||
Specifications
Data sheet
| Series: | FX6 |
|---|---|
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | *FX6A-20P-0.8SV1(71) FX6A20P08SV171 H10798 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 20 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mated Stacking Heights: | 6mm, 8mm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.236" (6.00mm) |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FX6A-20P-0.8SV1(71), use the request quote form to request FX6A-20P-0.8SV1(71) pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FX6A-20P-0.8SV1(71).The price and lead time for FX6A-20P-0.8SV1(71) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FX6A-20P-0.8SV1(71).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

