FX6-80P-0.8SV
Hirose
FX6-80P-0.8SV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FX6-80P-0.8SV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FX6-80P-0.8SV
Manufacturer Hirose
Description CONN HEADER 80POS .8MM SMD GOLD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Series:FX6
Pitch:0.031" (0.80mm)
Packaging:Tube
Other Names:*FX6-80P-0.8SV
FX6-80P-0.8SV-ND
H2412
Number of Rows:2
Number of Positions:80
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mated Stacking Heights:5mm, 7mm
Height Above Board:0.197" (5.00mm)
Features:Board Guide
Detailed Description:80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold