FX164CM4F40FAAXT
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FX164CM4F40FAAXT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FX164CM4F40FAAXT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FX164CM4F40FAAXT |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64TQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1900 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $9.208 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.35 V ~ 2.7 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (10x10) |
| Speed: | 40MHz |
| Series: | XC16x |
| RAM Size: | 4K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 32KB (32K x 8) |
| Peripherals: | PWM, WDT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Other Names: | FX164CM4F40FAAXTTR SAF-XC164CM-4F40F AA SAF-XC164CM-4F40FAA SAF-XC164CM-4F40FAAINTR SAF-XC164CM-4F40FAAINTR-ND SAF-XC164CM-4F40FAATR SAF-XC164CM-4F40FAATR-ND SAFXC164CM4F40FAAXT SP000084410 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 47 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) |
| Data Converters: | A/D 14x8/10b |
| Core Size: | 16-Bit |
| Core Processor: | C166SV2 |
| Connectivity: | CANbus, SPI, UART/USART |
| Base Part Number: | SA*XC164CM |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FX164CM4F40FAAXT, use the request quote form to request FX164CM4F40FAAXT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FX164CM4F40FAAXT.The price and lead time for FX164CM4F40FAAXT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FX164CM4F40FAAXT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

