FX16-21P-HC
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FX16-21P-HC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FX16-21P-HC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FX16-21P-HC |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Description | CONN FFC PLUG 21POS 0.50MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 130 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.792 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | - |
|---|---|
| Termination: | - |
| Simplex/Duplex: | - |
| Series: | FX16 |
| RoHS Status: | Tray |
| Plug/Mating Plug Diameter: | Black |
| Pitch - Connector: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Number of Positions: | 21 |
| Number of Conductors: | 0.020" (0.50mm) |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | FX16-21P-HC |
| Locking Feature: | - |
| Height Above Board: | - |
| Features: | EMI Shielded |
| FFC, FCB Thickness: | Plug |
| Expanded Description: | 21 Position FFC Connector Plug 0.020" (0.50mm) Free Hanging (In-Line) |
| Description: | CONN FFC PLUG 21POS 0.50MM |
| Current Rating: | 0.5A |
| Contact Finish Thickness: | Gold |
| Connector/Contact Type: | FFC |
| Center Contact Finish: | - |
| Cable Opening: | Polycarbonate (PC) |
| Cable End Type: | Latch Lock |
| Cable Diameter: | - |
| Actuator Material: | - |
| Actuator Color: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FX16-21P-HC, use the request quote form to request FX16-21P-HC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FX16-21P-HC.The price and lead time for FX16-21P-HC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FX16-21P-HC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

