FX12B-60P-0.4SV(30)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FX12B-60P-0.4SV(30) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FX12B-60P-0.4SV(30)
Manufacturer Hirose
Description CONN PLUG 60POS 0.4MM SMD SHIELD
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Series:FX12
Pitch:0.016" (0.40mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:573-1007-6-30
Number of Rows:2
Number of Positions:60
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mated Stacking Heights:1.5mm
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.053" (1.35mm)
Features:Solder Retention
Detailed Description:60 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount