FX11B-100P-SV0.5
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FX11B-100P-SV0.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FX11B-100P-SV0.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FX11B-100P-SV0.5 |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Description | CONN HDR 100POS 3MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.60 | $3.456 | $3.024 | $2.88 | $2.52 | |
| 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | 5000 pcs | ||
| $2.448 | $2.088 | $1.944 | $1.872 | ||
Specifications
Data sheet
| Series: | FX11 |
|---|---|
| RoHS Status: | Tray |
| Other Names: | 573-0653-5-00 FX11B-100P-SV0.5-ND H123295 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 100 |
| Number of Conductors: | 0.020" (0.50mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | FX11B-100P-SV0.5 |
| Length - Post (Mating): | 3mm |
| Height Above Board: | 0.103" (2.63mm) |
| Features: | Solder Retention |
| Expanded Description: | 100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold |
| Description: | CONN HDR 100POS 3MM |
| Contact Finish Thickness: | Gold |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Cable Diameter: | 3.9µin (0.10µm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FX11B-100P-SV0.5, use the request quote form to request FX11B-100P-SV0.5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FX11B-100P-SV0.5.The price and lead time for FX11B-100P-SV0.5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FX11B-100P-SV0.5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

