FX11A-60S/6-SV(71)
Hirose
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FX11A-60S/6-SV(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FX11A-60S/6-SV(71) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FX11A-60S/6-SV(71) |
|---|---|
| Manufacturer | Hirose |
| Description | CONN RECEPT 60POS 2.5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 20 pcs | 40 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.23 | $4.056 | $3.718 | |||
| 60 pcs | 100 pcs | 260 pcs | |||
| $3.549 | $3.38 | $2.958 | |||
Specifications
Data sheet
| Series: | FX11 |
|---|---|
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | 573-0702-9-71 FX11A-60S/6-SV(71)-ND H123294 |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 60 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mated Stacking Heights: | 2.5mm, 3mm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.083" (2.10mm) |
| Features: | Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
| Detailed Description: | 60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
| Contact Finish Thickness: | 3.90µin (0.099µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FX11A-60S/6-SV(71), use the request quote form to request FX11A-60S/6-SV(71) pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FX11A-60S/6-SV(71).The price and lead time for FX11A-60S/6-SV(71) depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FX11A-60S/6-SV(71).We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

