FWP-10B
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FWP-10B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FWP-10B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FWP-10B |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE CARTRIDGE 10A 700VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $54.36 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 700V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 700V |
| Size / Dimension: | 0.563" Dia x 2.870" L (14.30mm x 72.90mm) |
| Series: | FWP |
| Response Time: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Bolt Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Melting I²t: | 3.6 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Features: | - |
| Current Rating: | 10A |
| Class: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200kA AC, 50kA DC |
| Approvals: | CE, CSA, UR |
| Applications: | Electrical, Industrial |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FWP-10B, use the request quote form to request FWP-10B pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FWP-10B.The price and lead time for FWP-10B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FWP-10B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
