FWL-30A20FI
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FWL-30A20FI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FWL-30A20FI with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FWL-30A20FI |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE CARTRIDGE 30A 1.2KVAC/1KVDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $180.80 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 1kV |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 1.2kV |
| Size / Dimension: | 0.807" Dia x 5.000" L (20.50mm x 127.00mm) |
| Series: | FWL |
| Response Time: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Cylindrical, Alarm Indicating |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Holder |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Melting I²t: | 1850 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Features: | Indicating |
| Current Rating: | 30A |
| Class: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 45kA AC, 30kA DC |
| Approvals: | CE |
| Applications: | Electrical, Industrial |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FWL-30A20FI, use the request quote form to request FWL-30A20FI pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FWL-30A20FI.The price and lead time for FWL-30A20FI depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FWL-30A20FI.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

