FWH-016A6F
Bussmann (Eaton)
FWH-016A6F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FWH-016A6F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FWH-016A6F
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE CARTRIDGE 16A 600VAC
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:600V
Size / Dimension:0.252" Dia x 1.252" L (6.40mm x 31.80mm)
Series:FWH
Response Time:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Operating Temperature:-
Mounting Type:Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:48
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Cartridge
Features:-
Current Rating:16A