FW1109G06
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FW1109G06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FW1109G06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FW1109G06 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 28V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $166.38 | $155.985 | $145.586 | $140.387 | ||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 13.5 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | - |
| Termination Style: | Solder Hook |
| Switching Voltage: | 28VDC - Nom |
| Series: | Military, MIL-R-5757/10, FW, CII |
| Release Time: | 5ms |
| Relay Type: | General Purpose |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 1122-1125 1122-1125-MIL 1122-1125-ND 2-1617019-3 A101687 A101687-ND A132187 FW1109G06-ND M5757/10-035 |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 125°C |
| Operate Time: | 5ms |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Chassis Mount |
| Contact Rating (Current): | 2A |
| Contact Material: | - |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Coil Voltage: | 26.5VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 675 Ohms |
| Coil Power: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FW1109G06, use the request quote form to request FW1109G06 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FW1109G06.The price and lead time for FW1109G06 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FW1109G06.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



