FVTS05R2E75R00JE
Electro-Films (EFI) / Vishay
FVTS05R2E75R00JE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FVTS05R2E75R00JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FVTS05R2E75R00JE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 75 OHM 5% 5W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 731 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.313" Dia x 1.000" L (7.94mm x 25.40mm)
Series:FVTS
Resistance:75 Ohms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:FVTS-5-75
FVTS05R2E75R00JE-ND
FVTS5-75
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Combo Leads
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:75 Ohms ±5% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor