FVOT1011E125R0JE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FVOT1011E125R0JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FVOT1011E125R0JE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FVOT1011E125R0JE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RES CHAS MNT 125 OHM 5% 10W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.518 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±260ppm/°C |
| Size / Dimension: | 0.752" L x 0.375" W (19.10mm x 9.53mm) |
| Series: | FVOT |
| Resistance: | 125 Ohms |
| Power (Watts): | 10W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Flat Oval |
| Other Names: | FVOT-10-125 FVOT-10-125-ND FVOT10-125 FVOT1011E125R0JE-ND Q1139085 Q1141129A |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Mounting Feature: | Flange Braces, Right Angle |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.343" (8.71mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 125 Ohms ±5% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Vitreous Enamel Coated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FVOT1011E125R0JE, use the request quote form to request FVOT1011E125R0JE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FVOT1011E125R0JE.The price and lead time for FVOT1011E125R0JE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FVOT1011E125R0JE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


