FVE030020E8R00KE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FVE030020E8R00KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FVE030020E8R00KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | FVE030020E8R00KE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RES CHAS MNT 8 OHM 10% 300W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $18.38 | $16.542 | $14.704 | $13.785 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $12.866 | $12.223 | $11.717 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Size / Dimension: | 1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm) |
| Series: | FVE |
| Resistance: | 8 Ohms |
| Power (Watts): | 300W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Tubular |
| Other Names: | FVE-300-8.0 FVE030004E8R00KE FVE030004E8R00KE-ND FVE300-8.0 FVE300810 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Mounting Feature: | Brackets (not included) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 8 Ohms ±10% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Vitreous Enamel Coated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply FVE030020E8R00KE, use the request quote form to request FVE030020E8R00KE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FVE030020E8R00KE.The price and lead time for FVE030020E8R00KE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FVE030020E8R00KE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
